تبلیغات
تحصیل در سوئد - سوئد چگونه کشوری است؟
یکشنبه 9 فروردین 1388  02:03 ق.ظ
توسط: نقد فیلم

شهرهای پرجمعیت سوئد به ترتیب عبارتند از:
استکهلم،یوتبوری (گتنبرگ)،مالمو.

زبان سوئدی ها از خانوادهٔ زبانهای هند واروپایی شاخهء ژرمنی است و به زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکه. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویش وران آنها می‌تونن هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. مردم سوئد همراه با مردمان نروژ و دانمارک از تبار هند واروپایی بوده و تبارشان به وایکینگها می‌‌رسه.

سوئد در شمال اروپا واقع شده ودارای آب و هوای بسیار سردی است. این كشور از نظر طبیعی، از 4 ناحیه تشكیل شده. كوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمینهای مرتفع یونكوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریكت در ناحیه مركزی، و جلگه حاصلخیز اسكانیا در منتهی­الیه بخش جنوبی كشور.تابستانها كوتاه وگرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این كشوره. میانگین بارش سالانه از 200 سانتی متر در غرب وجنوب غربی، تا 50 سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیره. بیش از نیمی از مساحت این كشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب وساخت ماشین آلات مرتبط با اون، معمول و متداوله.
در گذشته نه چندان دور, تا اواخر قرن هجدهم ميلادي, سوئد يکي از فقيرترين کشورهاي اروپا بود. اما بعدها، دوران رشد اقتصادي سوئد آغاز شد.از 1928 به بعد با رشد صنعتی خوبی که داشت، تونست در بازار جهانی اعتبار کسب کند.
بعد از جنگ جهاني دوم اين رشد اقتصادي شتاب بيشتري بخودش گرفت. درآمد خالص ملي کشور بالا رفت, شکوفائي رشد اقتصادي بوجود اومد . درآمد کشور سوئد مثل کشورهاي نسباتاً کوچک صنعتي, وابسته به صادرات توليدات صنعتيه که در حال حاضر از رشد بالائي در توازن بين صادرات و واردات برخورداره.
صادرات و واردات سوئد و کشورهاي عضو بازار مشترک اروپا از سال 1995 که سوئد عضو اين اتحاديه شد, رشد چشمگيري داشته. واردات سوئد از ديگر کشورهاي اروپائي در سال 1995 بالغ بر 325 ميليارد کرون سوئدي و صادرات اون در همون سال بالغ بر 340 ميليارد کرون سوئدي بوده .اين ارقام در سال 1999 به ترتيب به 390 ميليارد کرون سوئدي(واردات) و 410 ميليارد کرون سوئدي(صادرات) ارتقا یافت. آمريکاي شمالي و کشورهاي آسياي جنوب شرقي از ديگر بازارهاي مهم صادراتي سوئد هستند.
معدن سنگ آهن و جنگل وسيع به يقين نقش بسزائي در پيشرفت صنعتي کشور سوئد داشته. اين دو منابع سرشار طبيعي, پايه و اساس توليدات صنعتي کشور را تشکيل ميدن. تلفن و سيستم هاي مخابراتي, خودرو وماشين هاي سنگين(volvo) و همچنین موتورهای هواپیمای saab رو می شه به صنعت و توليدات سوئد اضافه کرد.
توليد خودرو, کاميون و ديگر صنايع فلزي سبک و سنگين, 50 درصد در اقتصاد توليدي کشور سهم دارن. درصد اين سهم براي صنعت کاغذ و خمير کاغذ 20 و داروسازي 12 است.
در موسیقی folk هم مثل سوئیس، آلمان و ایتالیا پیش گام بودند.
حکومت سوئد یه حکومت پادشاهی سمبولیکه.یعنی شاه زیاد در امور مملکت دخالت نمی کنه.همه تصمیمات کشور توسط نخست وزیر و مجلس گرفته می شه.
شاه فعلی سوئد سه تا فرزند داره ،دوتا دختر و یک پسر که دختر بزرگ اون بعد از مرگ پدرش،ملکه سوئد می شه.
سوئد مردمی بی آزار،آروم و با فرهنگ داره.البته بیشتر اونها به دلیل نوع آب وهوا و کمبود نور آفتاب،افسرده و سرد هستن.بطوریکه یه ساختمان بزرگ 18 طبقه به عنوان دیوونه خونه فقط در شهر یوتبوری هست.
در سوئد به خانم ها خیلی اهمیت میدن.یعنی حرف اول رو در اونجا خانم هامی زنن.اگر ضد زن و ضد فمنیست هستید هیچ وقت به سوئد سفر نکنید :)
اونجا اول به زن بها می دن،بعد به بچه،بعد به سگ یا حیوانات دیگه وبعد به مرد.
هزینه تحصیل در اونجا رایگانه.ولی مردم حدود 30% از درآمدشون رو باید مالیات بدن.
در سوئد 90000 نفر ایرانی زندگی می کنن که حدود 40000 نفر از اونها در استکهلم هستن.استکهلم شهری بسیار زیبا با مناظر دلنشین و ساختمان های فوق العاده قشنگ، از 12 جزیره کوچک تشکیل شده که همگی با پل به هم وصل شدن.
دریایی که اونجا قرار داره دریای بالتیکه ودارای رنگ بسیار زیبا و خاصیه.
یک قسمت از این شهر به نام شهرقدیم هست که خیابان ها و کوچه های اون سبک قدیمی داره وماشین از اونجا رد نمی شه.و همه چیز آدم رو به یاد قرن ها پیش می اندازه.اگر از سوئد قصد سفر به آلمان رو دارید،یکی از راههایی که بهتون پیش نهاد می کنم،رفتن از راه دریاست.
از شهر یوتبوری،یه کشتی مسافربری بزرگ هست که 7:30 هر شب راه می افته و ساعت 9:30 صبح به بندر کیل در آلمان می رسه.
این کشتی بسیار بزرگه و قابلیت حمل ماشین رو هم داره.در این کشتی همه جور امکانات تفریحی از قبیل:مرکز خرید،کازینو،رستوران،دیسکو... هست و مطمئن باشید که خیلی بهتون خوش میگذره.
مشخصات کشتی:
وزن:169/39 تن
طول:175متر
سرعت:22knots
ظرفیت مسافر:700/1
ظرفیت ماشین:590
قدرت:40000 اسب بخار


کاخ لویی هشتم در نزدیکی شهر یوتبوری:شاه کارل گوستاو که شهر یوتبوری رو ساخت .همون طور که می بینید داره با دستش به زمین اشاره می کنه و می گه اینجا باید این شهر ساخته بشه:نمای کلی کاخ شاه در استکهلم:ساختمان مجلس در استکهلم:این برج زیبایی که می بینید در مالمو قرار داره.یه ساختمان اداری بزرگ که از نظر طراحی در جهان مقام خوبی کسب کرده:دادگاه سوئد در استکهلم:دریای بالتیک(استکهلم):ساختمان اپرا وتئاتر در سمت راست تصویر(استکهلم):برخی از ساختمان های زیبای سوئد:این پل بسیار زیبا رو که ملاحظه می کنید در مالمو واقع شده و 17 کیلومتر طول داره و مالمو رو به کپنهاک در دانمارک متصل می کنه.حدوداً 40 دقیقه طول می کشه که از سوئد به دانمارک برید.یک قسمت از این پل هم زیر آب قرار داره:


نمای کلی شهر گتنبرگ یا یوتبوری:

منبع:
http://www.sdsweden.blogfa.com


  • آخرین ویرایش:-