تبلیغات
تحصیل در سوئد - تحصیل از دیپلم در سوئد
دوشنبه 7 بهمن 1387  12:14 ب.ظ
توسط: نقد فیلم

در وبلاگ دوست عزيزی از سوئد به نام یادگار دوست مطالب کاملی در مورد تحصیل در سوئد از مقطع دیپلم درج شده است. مطالب عيناً در اينجا ذکر می شود. در صورت هر نوع پرسشی با نویسنده آن وبلاگ (مینا خانم) تماس بگیرید.


به دلیل اینکه خیلی از دوستان چه در این سفرم به ایران چه در میل هایی که برام زده بودند مایل بودند در مورده وضعیت تحصیل در سوئد اطلاعاتی بدست بیاورند ، تصمیم گرفتم چند پست رو به این مقوله اختصاص بدم. تصمیم دارم تا اونجا که بتونم سیستم آموزشی رو از ابتدا توضیح بدم.شما هم اگه سوالی در این زمینه دارید می تونید در قسمت نظرخواهی برای من بنویسید.

تحصیل در سوئد تا کلاس نهم اجباریه ، بله درست خوندید فقط تا کلاس نهم بعد از این زمان خود شخص تصمیم می گیره که آیا مایل به ادامه ی تحصیل می باشد یا خیر. هسنتد دانش آموزهایی که پدر و مادر آنها رو اجبار نمی کنند و تصمیم میگیرند چند سالی رو کار کنند و بعد به ادامه ی تحصیل بپردازند. اما خب تعداد این افراد بسیار کم است. بعد از اتمام کلاس نهم یا همان راهنمایی بچه ها وارد دبیرستان می شوند. شرط ورود به دبیرستان اینه که دانش آموز حداقل نمره ی قابل قبول در درس های سوئدی ، انگلیسی و ریاضی اورده باشه. دوران دبیرستان سه ساله. در این سه سال به جز زبان انگلیسی دانش اموزان به دلخواه خودشون یک از زبانهای فرانسه، آلمانی و اسپانیایی رو نیز یاد می گیرند.این مطلب شامل همه ی رشته های دبیرستان می شود. آموزش زبان انگلیسی در مدارس بسیار اهمیت داره وقت و نیروی کافی روش گذاشته میشه. به همین علت اکثر دانش آموزهای دبیرستانی می تونند خیلی روان انگلیسی صحبت می کنند .

آیا سوئد دیپلم ایران را قبول دارد؟ بله اما دیپلم ۱۲ سال منظور با در نظر گرفتن پیش دانشگاهی ست، یعنی اگر سال سوم دبیرستان را تمام کرده اید و دیپلم دبیرستان گرفته اید بدون گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی سه سال دبیرستان شما در سوئد ارزشی ندارد و مجبور خواهید بود دوره ی دبیرستان را از ابتدا طی کنید. در این لینک کاملا رشته های مختلف دبیرستانی در ایران و چگونگی ارزیابی انها در سوئد قرار داده شده. این سایت به زبان سوئدی ست در پست بعدی از محتویات این سایت همچنین ازچگونگی ورود به دانشگاه در سوئد خواهم نوشت.

در آخر بعد نیست بگم که در حال حاضر هیچ سوئدی بی سوادی در این کشور وجود ندارد. آخرین فرد بی سواد سوئد حدودا بیست و اندی سال پیش از دنیا رفت اگر بی سوادی هم در این کشور وجود داره قطعا مهاجر هستند.

تحصیل در سوئد در همه مقاطع رایگان است. این موضوع شامل همه ی افراد حتی کسانی که اقامت این کشور را دارا نیستند نیز می شود. نزدیک به دوسال پیش طرحی مبنی بر گرفتن هزینه ی دانشگاه از دانشجویان خارجی از سال ۲۰۰۸ در دولت قبلی مطرح شد اما تصویب نشد. دولت جدید هم که حدود یک سال است بر روی کار آمده اعلام کرده که فعلا همچین قصدی ندارد. پس فعلا تحصیل برای همه ی افراد رایگان است.

بعد از دوره ی دبیرستان دانش اموزان می توانند برای تکمیل کردن درس ها ی مورده نیاز خود برای ورود به دانشگاه یا برای بالابردن معدل خود وارد مدرسه ی بزرگسالان یا komvux شوند و به این طریق شانس خود را برای ورود به دانشگاه بالا تر ببرند.

یکی از شرط های ورود به دانشگاه نمره ی قبولی در دو درس عمومی انگلیسی A و سوئدی B ‌‌ (یا معادل آن: سوئدی B برای مهاجرها یا قبولی در امتحان TISUS که در همه ی سفارت های سوئد برگزار میشود) و نمره ی قبولی در درس های اختصاصی (که بسته به رشته مورده نظر شما در دانشگاه متفاوت است). مثلا برای ورود به رشته های مهندسی ریاضی D یاE (برای ورود به دانشگاه چالمرز ریاضی E و دانشگاه سلطنتی استکلهم ریاضی D ) ، فیزیک B ، شیمی A و رشته های پزشکی ریاضی D ، فیزیک B ، شیمی B و زیست شناسی B مورد نیاز است. برای اطلاعات در مورده سایر رشته ها می توانید به این سایت مراجعه کنید.

در پست قبلی در مورده شرط قبولی دیپلم ایران توضیح دادم و اما چگونگی ارزیابی دروس دبیرستان:

ریاضی E ، معادل ریاضی پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک

ریاضی C ، معادل ریاضی پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

فیزیک A ، معادل فیزیک پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک

فیزیک A ، معادل فیزیک پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

شیمی A ، معادل شیمی پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک

شیمی A ،معادل شیمی پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

زیست شناسی B، معادل زیست شناسی پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

دانش طبیعی B ، معادل گذراندن حداقل دو درس از درس های شیمی ، فیزیک ، زمین شناسی ،زیست شناسی در پیش دانشگاهی رشته های علوم تجربی و رشته ریاضی فیزیک

تاریخ A ، معادل تاریخ پیش دانشگاهی رشته علوم انسانی

جامعه شناسی A ، معادل جامعه شناسی پیش دانشگاهی رشته علوم انسانی

زبان فارسی مرحله ی ۷ ، گذرندان تمام درس های تئوری دبیرستان به زبان فارسی

 منبع www.vhs.se 

راهنمایی: مثلا اگر شما دیپلم تجربی داشته اید و قصد تحصیل در یکی از رشته های پزشکی در یکی از دانشگاه های سوئد را دارید مجبور به گذراندن ریاضیD ، شیمی B و فیزیک B به اضافه ی انگلیسی و سوئدی خواهید بود تا بتوانید حداقل شرط لازم را برای ورود به رشته مورد نظر خود کسب کنید.
منبع:
http://studyinsweden.blogfa.com


  • آخرین ویرایش:-