تبلیغات
تحصیل در سوئد - سوئد
جمعه 20 مهر 1386  03:55 ق.ظ
توسط: نقد فیلم

سوئد

          سوئد بزرگترین کشور اسکانديناوی با مساحت 450،000  کيلومتر مربع و 9 ميليون جمعيت است. ساختار سياسی سوئد بر مبنای دموکراسی پارلمانی است (پادشاه سوئد، تنها يک مقام تشريفاتی است). سوئد از سال 1995 عضو اتحاديه اروپا بوده است، امّا سوئد جزو کشورهای استفاده کننده از يورو نيست، بنابراين برای خريد کردن در سوئد به کرون سوئد نياز داريد.

 

          در حدود يک سوم جمعيت جوان سوئد، تحصيلات دانشگاهی خود را در يکی از دانشگاه‌ها و يا کالجهای اين کشور ادامه می‌دهند. تحصيلات در تمامی مقاطع تحصيلات اجباری و دانشگاهی رايگان است. تعداد کمی مدرسه‌ و کالج خصوصی نيز وجود دارند که عموماً از دولت کمک مالی دريافت می‌کنند.

 

کشور سوئد معمولاً با واژگانی متضاد توصيف می‌شود: پيشرفتگی نو‌آورانه (innovative modernity) در کنار سنتهای تاريخی، تکنولوژی پيشرفته و طبيعت بسيار زيبا، منطق و زيبايی، زمين و دريا.

 

امّا بر خلاف تمامی اين مشخصات، برای توصيف خصوصيت مردم سوئد بايد از واژه lagom به معنای "نه خيلی زياد و نه خيلی کم" استفاده کرد. بنابراين سوئدی‌ها معمولاً به صورت مردمی ساکت و درونگرا توصيف می‌شوند که از درگيری پرهيز می‌کنند و به ندرت احساسات خود را در ميان جمع نشان می‌دهند. با اين وجود، به هر قسمتی از سوئد که وارد شويد، مطمئناً افراد مهربان و با حس کمک رسانی را خواهيد ديد که زبان انگليسی را در حد قابل قبولی صحبت می‌کنند و با کمال ميل حاضر هستند تا شما را ياری کنند.

 

آب و هوا

          به دليل وجود جريان گلف ستريم، آب و هوای سوئد بسيار ملايمتر از سرزمينهای ديگری است که در اين عرض جغرافيايی قرار دارند (مثل آلاسکا). در تابستان هوا می‌تواند گرم و خشک باشد و درجه حرارت به 30 درجه سانتيگراد (در حدود 85 درجه فارنهايت) برسد. در تابستان بين مناطق شمالی و جنوبی سوئد، تفاوت آب و هوايی زيادی وجود ندارد، تنها تفاوت در اين زمان، طی ماه‌های june و july غروب نکردن خورشيد در شمالی‌ترين مناطق سوئد است، پديده‌ای که به خورشيد نيمه شب معروف است. در طول زمستان اکثر مناطق سوئد پوشيده از برف است.

 

سيستم پول

          کشور سوئد از واحد پول EURO استفاده نمی‌کند و واحد پولی اين کشور کرون (kronor = Swedish crowns = SEK) است. هر کرون برابر 100 اوره است (1 krona = 100 öre). سکه‌های رايج در سوئد عبارتند از: 50 اوره، 1 کرون، 5 کرون، 10 کرون. اسکناسهای رايج در سوئد عبارتند از: 20 کرون، 50 کرون، 100 کرون، 500 کرون و 1000 کرون. تعداد زيادی سايت تبديل ارزش ارزهای مختلف در اينترنت وجود دارند برای مثال Oanda و Forex.

 

 

بانک و پست

          استفاده از کارتهای بين‌المللی بانکی در سوئد بسيار آسان است. متداولترين کارتهای بين المللی در سوئد، VISA، MasterCard، Eurocard و American Express هستند.

 

          توجه داشته باشيد که شما برای باز کردن يک حساب بانکی در سوئد، پيش از هر چيزی نيازمند يک آدرس سکونت دائم هستيد، بعلاوه شما بايد نامه قبولی در دانشگاه نيز به همراه داشته باشيد. بهترين نوع چک بانکی در سوئد، چکهای bank-to-bank هستند. چکهای شخصی خارجی در بانکهای سوئدی قابل نقد کردن نيستند.

 

تلفن

          بازکردن يک حساب تلفن در سوئد، گران تمام می‌شود، امّا راه‌های ديگری برای استفاده از خدمات مخابراتی وجود دارد.

 

برای باز کردن يک حساب معمولی تلفن، پيش پرداخت 3000 کرونی لازم است.

 

کارتهای تلفن: اين نوع از کارتها را می‌توانيد از سيگارفروشی‌ها و يا ساير مغازه‌ها (SevenEleven، Kiosks، Pressbyrån) و غيره تهيه نماييد. موجودی درون اين کارتها بين 30 تا 250 کرون متفاوت است.

 

دقت داشته باشيد که از اوّل ژانويه سال 2000 در سوئد تمامی کيوسکهای تلفن عمومی که با سکه قابل استفاده بودند، جمع آوری شده‌اند. در حال حاضر تنها با استفاده از کارتهای تلفن می‌توان از تلفنهای عمومی استفاده کرد.

 

بيشتر دانشجويان خارجی ترجيح می‌دهند تا از تلفن‌های همراه استفاده کنند. کارتهای اعتبار تلفن همراه نيز از همان مکانهايی که کارتهای تلفن عمومی را عرضه می‌کنند، قابل تهيه هستند.

 

برای خريد و دريافت اطلاعات بيشتر در مورد خدمات مختلف مخابراتی با يکی از آدرسهای زير تماس بگيريد:

 

Telia, address Kungsgatan 36, phone: 08-475 17 70

Tele 2, phone: 0200-25 25 25 (toll free)

ONOFF, address Kungsgatan 29, phone: 08-701 07 01

Mobil-Tele-leverantörerna, address Sveavägen 17.

 

برق

          برق شهری در سوئد، 220 ولت AC و با فرکانس 50 هرتز است. پريزهای برق ديواری در سوئد با پريزهای آمريکايی و بريتانيايی متفاوت هستند. برای اطمينای بيشتر بهتر است که ترانسفورمر و يا آدابپتور لازم برای استفاده از وسايل برقی را از کشور خود بهمراه بياوريد (برق سوئد و ايران مشابه است).

 

تعطيلات عمومی

New Year's Day (January 1)

Epiphany (January 6)

Good Friday (in March or April)

Easter Sunday (in March or April)

Easter Monday (in March or April)

Labour Day (May 1)

Ascension Day (on a Thursday in May or June)

Whit Sunday (in May or June)

National day (June 6)

Midsummer's Day (on a Saturday at the end of June)

All Saint's Day (on a Saturday in early November)

Christmas Day (December 25)

Boxing Day (December 26)

 

علاوه بر اين تعطيلات، اکثر کارمندان دولتی و بسياری ديگر از مشاغل خدمات محدودی برای مراجعان در برخی از ايام سال انجام می‌دهند. اين ايام عبارتند از: ايام کريسمس، سال نو و جشن نيمه تابستان.

 

داروهای غير مجاز (مواد مخدر) – Drugs Droger

          تمامی انواع داروهای روان گردان در سوئد ممنوع است. قوانين بسيار سخت‌گيرانه‌ای در سوئد در برابر استفاده و مبادله داروها (و مواد مخدر) و رانندگی در حالت مستی وجود دارد.

 

سفارتخانه – Embassy Ambassad

          تمامی کشورها در سوئد نمايندگی ديپلماتيک ندارد (ايران دارد). برای پيدا کردن سفارت خانه مورد نظر خود در صفحات زرد راهنمای تلفن بخش Ambassader, konsulat och handelsrepresentationer را جستجو کنيد.

 

پليس – Police Polisen

          برای تماس با نزيکترين پايگاه پليس در راهنمای تلفن بخش Polismyndigheten را جستجو کنيد. در موارد اورژانس با تلفن 112 تماس بگيريد.

 

مطالب اين بخش از سايت دانشگاه KTH برداشت شده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 منبع:
http://studyinsweden.blogfa.com


  • آخرین ویرایش:-