تبلیغات
تحصیل در سوئد - سلامی دوباره خدمت دوستان گرامی
سه شنبه 27 مرداد 1388  04:13 ق.ظ
توسط: نقد فیلم

یکی دو ماهی در کنار خانواده بودم و الان دوباره برگشتم به سوئد برای یک مدت کوتاه و سال دیگه اگه مشکلی پیش نیاد باید به انگلیس بروم .سعی می کنم اطلاعاتی در این رابطه نیز و مدل زندگی و تحصیل در انگلیس برای اطلاع دوستان قرار بدهم.

یکسری از اطلاعات که دوستان زیادی در طی این مدت از من کردند خدمتتان عرض می کنم  امیدوارم مفید فایده باشد.

هزینه من در ماه (بدون در نظر گرفتن هزینه خانه) بطور تقریبی حدود 2500 کرون بود البته اینو باید در نظر گرفت که معمولا هزبنه ها در ماههای اول بیشتر است.می تونم بگم در مجموع حدود 9 ماه حدود 8 میلیون خرجم شد البته من حدود 5 میلیون کرون با قیمت 155.5 خریدم . زندگی من هم یک زندگی متوسط نه خیلی بالا و نه پایین بود و یک واحد آپارتمان به همراه یکی از دوستان اجاره کرده بودم.

واحد آپارتمان مذکور را در یکی از بهترین جاهای شهر به همراه دوستم گرفتم و از طریق سایت هایی که مرتبط با جایابی برای دانشجویان هست البته چندماهی در نوبت بودم.28 متر بدون وسایل ماهی حدود 5200 تا 5800( بسته به مصرف برق و آب گرم متغیر است ) البته با همین قیمت جاهای دیگه شهر  یا حتی نزدیک این محل می شود جای بزرگتر هم گرفت برای مثال یکی از دوستان با قیمت ۴۲۰۰ کرون جا با همین مشخصات گرفته . ولی گوتنبرگ مشکلی که دارد خانه پیدا کردن در آن سخت است و خیلی در این زمینه نمی شود مانور داد.

تا جاییکه می دونم اگر در سوئد برای دکترا پذیرش بگیرید ماهانه از طرف دانشگاه حقوق دریافت می کنید  برای چالمرز فکر می کنم حدودا ماهی 20000 کرون باشه. ولی پذیرش گرفتن سخت هست و باید اول position  وجود داشته باشد.

آب و هوا در گوتنبرگ تقریبا سرد هست منتها نه مثل شمالش. آفتاب هست ولی کم به نسبت روزهای ماه . سرماش به شکلی هست که مثلا حدود 6-7 ماه از سال تفاوت دمای سرد و گرمش در روز حدود 5-6 در جه هست یعنی مثلا بین 0 و 3 تا 4 درجه. در زمستان و کوتاه ترین روزها ساعت 9 حدودا آفتاب می زند و ساعت  حدود 3 غروب می کند.

کرون خواستید بگیرید ابتدا تبدیل قیمتشو با ارزهای دیگر چک کنید با این سایت www.forex.se هر کدوم به نفعتون بود بگیرید بعضی وقتها می صرفه که ارز دیگری بگیرید و اینجا تبدیل کنید.

برای ویزای سوئد زمانی که من اقدام کردم می بایست یک مقدار مشخص پول بانک گذاشت و سپس یک نامه که نشاندهنده وجود این میزان پول در حسابتون هست از بانک گرفت و گردش حساب لازم نبود.

 گوشی موبایل در  ایران خیلی ارزانتر از سوئد است.

با توجه به حضور کثیری از ایرانیان در گوتنبرگ تقریبا همه مدل مواد غذایی و ادویه و سبزی مطابق با ذائقه ما در اینجا یافت می شود.

سیستم دانشگاه در سوئد با ایران متفاوت هست .در ایران سیستم آموزشی بصورت ترمیک هست که در طول یک ترم 4 درس مثلا می گیرید. در اینجا بصورت semester  هست و 2 درس را در مدت حدودا 1.5 ماهه باید پاس کنید و یک سال تحصیلی به 4 semester  تقسیم می شود. سیستم نمره دهی بصورت 3 و 4 و 5 یا افتاده هست.

 اگر دوستان سوال خاصی دارند به ایمیل من بفرستند.:)منبع:
http://www.mohajersweden.blogfa.com


  • آخرین ویرایش:-